A trolley of mass 0.75kg is running along a frictionless track at a constant speed of 0.7ms-1, as the trolley passes below a mass of 0.5kg the mass drops a short vertical distance onto the trolley. Calculate the new velocity of the trolley and mass.

Momentum = mass x velocityInitial momentum = 0.75 x 0.7 =0.525kgms-1Momentum is assumed conserved so final momentum = 0.525kgms-1So final mass = 0.5+0.75 = 1.25kgSo final velocity = 0.525/1.25Final velocity = 0.42ms-1

AM
Answered by Alexander M. Physics tutor

2452 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A rock has a mass of 100g and it is thrown across a pond at a speed of 30ms^-1. Calculate the de Broglie wavelength of the rock and explain whether you can see the wave produced.


Steel has a density of 8030kg/m^3. Show that a steel ball with a diameter of 5cm weighs approximately 5N


Define a geostationary orbit


What is the difference between a scalar and a vector quantity?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning