An economy has 3 leakages from the circular flow. The marginal propensity to save = 0.17, the marginal propensity to import = 0.23 and the marginal tax rate = 0.4. The government rises spending by £300 million, what is the final change in national income?

Multiplier = 1/sum of leakages = 1/(0.17+0.23+0.4)= 1/0.8 = 1.25Government increases spending by £300 million. Therefore, the change in national income = 1.25 x £300 = £375 million

DT
Answered by Dylan T. Economics tutor

2575 Views

See similar Economics A Level tutors

Related Economics A Level answers

All answers ▸

Describe the impact of a close competitor lowering the price for their good has on the price and output of a firm, use a demand-supply diagram to help explain your answer.


Why do firms only make normal profit in a perfectly competitive market?


"What are the causes of an appreciation (outward shift of demand) for a floating exchange rate?"


Discuss‘looserfiscalpolicy’and‘supply-sidereforms’ that may be used by governments of Eurozone countries to increase economic growth.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning