Ella's Delicatessen has monthly fixed costs of £1800. She sells her soup for £1.15 a carton. The variable costs per carton are: (raw materials = 45p) and (labour = 20p). Calculate her breakeven output per month (show your workings)

Formula for Breakeven = Fixed costs / (selling price – variable cost). Fixed costs = £1800. Selling price = £1.15. Variable costs = 0.45 + 0.20 = £0.65. Selling price - variable cost = £1.15 – £0.65 = £0.50. Therefore, breakeven output = £1 800/£0.50 = 3 600 or 3 600 units per month

ET
Answered by Evan T. Business Studies tutor

2112 Views

See similar Business Studies GCSE tutors

Related Business Studies GCSE answers

All answers ▸

X Ltd is selling their only product at 12.50 per unit and they have managed to sell a total of 3000 units. They currently have total costs at £32000, £15000 of which are Fixed costs. How much is the total revenue and the total Variable costs?


What's the difference between fixed and variable costs?


How can I achieve full marks in a long answer question?


Mark has a business selling pens. He is trying to calculate his break even point for the current month. His fixed costs are £12,000. It costs him £2.10 to produce these pens and they sell for £2.70. How many pens does he need to sell?


We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences