A ball of mass 0.25 kg is travelling with a velocity of 1.2 m/s when it collides with an identical, stationary ball. After the collision, the two balls move together with the same velocity. How fast are they moving?

This question involves the principle of the conservation of momentum. 

Recall: Assuming no external forces act, linear momentum is always conserved. This means the total linear momentum of two objects before they collide equals the total linear momentum after the collision. 

To start, let's work out the momentum of each ball separately. We'll call the moving ball "A" and the stationary ball "B". We will need the formula Momentum = Mass * Velocity, or p = m * v. 

For ball A: 

p = m * v

p = 0.25 * 1.2

p = 0.3 kg m s-1

Let's call this value pA. 

For ball B: 

p = m *v

p = 0.25 * 0

p = 0. 

Let's call this value pB.

So now we can work out the total momentum before the collision: 

ptotal = pA + pB = 0.3 + 0 = 0.3 kg m s-1. 

This is where we bring in the principle of conservation of momentum. The question tells us that after the collision, the balls move together with the same velocity. This means we can treat them as one object, and use our formula to work out the velocity after the collision. 

We know that after the collision, the total momentum = 0.3 kg m/s, from the principle of conservation. 

We also know that the total mass of both balls (remember we're treating them as one object, so we can add the masses) is 0.5 kg. 

We simply plug these numbers into our formula for momentum: 

p = m * v

0.3 = 0.5 * v

v = 0.3/0.5

v = 0.6 m/s

AH

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A metal detector consists of a battery providing an alternating current to a transmitter coil and a receiver coil connected to a loudspeaker. Using Faraday's Law of Induction explain how a metal detector works. (5 marks)


You have a layer of glass with a refractive index of 1.5 and the glass is surrounded by air. A light ray shines into the glass and Total Internal Reflection occurs at the glass-air boundary. What is the critical angle?


Explain why a transformer only works with an alternating current and doesn't with a direct current.


With the help of a suitably labelled graph, explain what is meant by resonance of a mechanical system.