Calculate the concentration of Sodium Chloride, NaCl, if you have 0.0010 moles in 55cm^3

Most important Chem equation to know: moles = concentration x volumerearrange the equation as you want to find out the concentration: concentration = moles/volumesubstitute in the given values:concentration = 0.001/ (55/1000) = 0.018 mol/dm

PR
Answered by Peter Rory H. Chemistry tutor

1945 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

What is the electron arrangement of Potassium (K)?


What is the first ionisation energy? Write the equation for the first ionisation of Chlorine.


Calculate the relative molecular mass of CaCO3. (relative atomic mass (Ar): C= 12, Ca= 40, O= 16)


What is a mole?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning