A child weighing 50kg is pushed down a 2m long slide (u=0.1), angled at 45 degrees from the horizontal, at 5m/s. At what speed does the child reach the bottom of the slide?

Change in GPE=Change in KE + ResistanceResistance = ForcexDistnaceForce=Friction= R u = masscos45g2 * 0.1Change in KE = 0.5m*(v2-25)Change in GPE = mg2Sin 45Can cancel down by m (both sides in all parts)9.81.414=0.5(v^2-25)+0.14149.82(9.81.414 -0.14149.8)=(v2-25)v2= 49.94v=7.06 m/s

MW
Answered by Matthew W. Further Mathematics tutor

2181 Views

See similar Further Mathematics A Level tutors

Related Further Mathematics A Level answers

All answers ▸

Show that the points on an Argand diagram that represent the roots of ((z+1)/z)^6 = 1 lie on a straight line.


How do you find the matrix corresponding to a transformation?


What are polar coordinates?


What are imaginary numbers, and why do we bother thinking about them if they don't exist?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning