A ball is dropped from rest at a height of 2 metres. Assuming acceleration due to gravity (g) is 10m/s^2 calculate the velocity of the ball just before it hits the floor.

Using the equation V2 = U2 + 2as, where V = final velocity, U = initial velocity, a = acceleration, s = displacement, we can substitute in the values given in the question to calculate the final velocity.U = 0 m/s as dropped from resta = 10m/s2s = 2 metresRearranging to solve for V gives:V = sqrt (U2 + 2as) Substituting in values:V = sqrt( 02 + 2102) V = 6.32m/s

PB
Answered by Phil B. Physics tutor

2316 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

How does circular motion work?


What is the total energy of a spaceship of mass m, orbiting a planet of mass M in a circular orbit with radius r? The ship and the planet are taken to be an isolated system.


Explain how an acceleration-displacement graph could be used to determine the frequency of oscillation of a metal plate.


Why does a body engaged in uniform circular motion do no work?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning