If Tom has a bag of balls with 7 orange, 6 green and 11 blue, what is the probability that he will pick a green ball?

Answer= 1/4 7+6+11= 24 Green =6/24 Simplifies to 1/4, by division by 6.

SS
Answered by Sam S. Maths tutor

1766 Views

See similar Maths 13 Plus tutors

Related Maths 13 Plus answers

All answers ▸

Integrate ln(x).


Find 16% of £435


Please find X. 5x + 2 = 9


Solve the equation 7 - 4x = x + 8.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning