A block of mass 5kg moving in a straight line at constant speed travels 50 metres in 14 seconds. Calculate the block's momentum.

p = 17.9 kgm/s. p = mv. v = d/t. p = md/t. p = (5 x 50)/14

CW
Answered by Cameron W. Physics tutor

2269 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A student of mass m=50kg runs an experiment. He throws a ball of mass m = 400g from a height h = 20m. What will be the speed of the ball he records just before it touches the ground?


explain how the resistance of a filament lamp changes as the potential difference across it increases


State the life cycle of a star about the same size of our sun


Explanation of alpha scattering experiment


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning