A ball, dropped vertically, falls d metres in t seconds. d is directly proportional to the square of t. The ball drops 45 metres in the first 3 seconds. How far does the ball drop in the next 7 seconds?

If d is directly proportional to the square of t, we write this as d= kt2 , where k = the proportionality constant which we must find. Substitute in the values given in the question into our equation to get 45= k (32) and hence 45= 9k , so k=5. Now we know the value of k, we can find out how far the ball travels in a further seven seconds. We cant isolate these seven seconds using our equation, so instead use the value t=10 (3+7 seconds), to find d after 10 seconds of falling. d= 5(102) = 500. If the ball has gone 500m after 10 seconds, and we know it had travelled 45 of those metres in the first 3 seconds, we find how far it went in the 7 seconds after by doing 500 - 45 = 455 m.

KL
Answered by Katie L. Maths tutor

21666 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

solve z^4=2(1+isqrt(3)) giving roots in form r(cos(theta)+isin(theta))


Solve the simultaneous equations 5x + y = 21, x - 3y = 9


How do you solve inequalities when they involve quadratics? i.e x^2+x-6<0


Solve x^2=4(x-3)^2


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning