The ionic product of water, Kw = 2.93 × 10−15 mol dm−6 at 10 °C. Calculate the pH of a 0.0131 mol dm−3 solution of calcium hydroxide at 10 °C Give your answer to two decimal places.

[OH-] = 0.0262 mol dm-3[H+] = (Kw/[OH-]) = 2.93 x 10−15 / 0.0262 (= 1.118 x 10−13) pH = (− log (1.118 x 10−13) = 12.9514 = 12.95 

WB
Answered by William B. Chemistry tutor

6556 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

1.5 g of hydrocarbon undergoes complete combustion to give 4.4 g of CO2 and 2.7 g of H2O. Given this data, what is the empirical formula of this hydrocarbon?


What is Le Chatelier's Principle?


Magnesium is a bulk metal in our bodies. What is it’s main role regarding ATP?


Explain why the enthalpy of lattice dissociation of potassium oxide is less endothermic than that of sodium oxide.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning