The speed of water moving through a turbine is 2.5 m/s. Show that the mass of water passing through an area of 500 metres squared in one second is about 1 x 10^6 kg (density of sea water = 1030 kg/m^3)

This is a past exam question from an A level paper for OCR Physics B.We know that in one second, a volume of water (V), travelling at 2.5 m/s is passing through an area of 500 metres squared in one second. This volume can be represented as a column, with the cross section (area at the front) equal to the area the water is passing through, so 500 metres squared. Since we know that v=s/t, we can rearrange this to get s=vt meaning that in one second, all the water molecules travel v.t metres of 2.5 x 1 = 2.5 metres. This gives us our bottom side for our column, giving us a total volume of V=Al = 500 x 2.5 = 1250 metres cubed.So we now have the volume (V) and the density (ρ) but want to find the mass (m) which are all linked in the equation ρ=m/V which when rearranged gives m=ρV giving us an answer of m=1030 x 1250 = 1,287,500 kg which we can say is roughly equal to 1 x 10^6 kg

CH
Answered by Catherine H. Physics tutor

5620 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Asteroid of mass 10^16 kg is travelling in the equatorial plane of Earth. It hits the surface at 45°. After the impact the day shortens by 1% (15 mins). How fast was the asteroid - comment? Neglect effects of atmosphere. Consider only inelastic collision.


Why is Kinetic Energy mv^2/2?


What does a stress-strain curve for a metal look like and what does each part mean?


An electron moving at 1000 m/s annihilates with a stationary positron. What is the frequency of the single photon produced?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning