0.250 g of a hydrocarbon known to contain carbon, hydrogen and oxygen was subject to complete combustion and produced 0.3664 g of CO2 and 0.1500 g of H2O. What is the empirical formula of this hydrocarbon?

The first step here is to determine the mass of C in CO2 and the mass of H in H2O. This is done by dividing the relative atomic mass, Mr, by the relative molecular mass of the compound, MCO2 or MH2O, and then multiplying by the mass of compound produced.

For C:

(12.011 g / 44.009 g) x 0.3664 g = 0.1000 g

For H:

(1.0079 x 2 / 18.0148) x 0.1500 g = 0.0168 g

From here we can determine the mass of oxygen in the hydrocarbon by subtraction of the two above masses:

O: 0.2500 g - 0.1000 g - 0.0168 g = 0.1332 g

From here we determine the number of moles of each element, this is done by dividing by the mass of each element by its atomic mass:

C: 0.1000 g / 12.011 g mol-1 = 0.0083 mol

H: 0.01678 g / 1.0079 g mol-1 = 0.0166 mol

O: 0.1332 g / 15.999 g mol-1 = 0.0083 mol

The final step is to divide by the smallest number that obtained, in this case that is the number of moles of C and O:

C: 0.0083 mol / 0.0083 mol = 1

H: 0.0166 mol /0.0083 mol = 2

O: 0.0083 mol / 0.0083 mol = 1

We have now arrived at a ratio of 1:2:1 for C:H:O, thus we have an empirical formula of CH2O.

JH
Answered by Joshua H. Chemistry tutor

13176 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

In the reaction CO(g) + 2H2(g) <--> CH3OH(g), explain why an increase in pressure increases the yield of methanol


How can an aldehyde be distinguished from a ketone?


What does the term isotope mean?


4.00 g metal carbonate, MCO3 reacts with acid to liberate a gas that occupies 0.5878 dm3 at 25˚C and 2.0 x 105 Pa. Identify the group 2 metal, M. Info: R = 8.314 J K-1 mol-1


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning