A ball is projected vertically upwards from the ground with speed 21 ms^–1. The ball moves freely under gravity once projected. What is the greatest height reached by the ball?

Set out information given in question, and taking the upward direction to be positive: s (displacement) = ?, u (initial speed) = 21ms-1, v (final speed at maximum height) = 0ms-1, a (acceleration when falling freely under gravity) = - 9.8ms-2, t = ?. Using v2 = u2 + 2as: 0 = 212 + 2(-9.8)s, s = 441 / 19.6 = 22.5m. So maximum height reached = 22.5m

SS
Answered by Shruti S. Maths tutor

9083 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

What is the difference between definite and indefinite integrals?


How do you find the integral of (2+5x)e^3x ?


Express x^2 - 7x + 2 in the form (x - p)^2 + q , where p and q are rational numbers.


If y = 2^x, find dy/dx


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning