If an object of mass 6kg was dropped from a height 35m (initially at rest), how long would it take to reach the ground under free fall?

Free fall == only gravity actingUse one of the SUVAT equations: s = ut + 0.5at2s=35m, u=0 (starts at rest), a=g=9.81ms-2 (gravitational constant), t=?Through rearranging: t=(2s/a)0.5 = 2.67 seconds

CA
Answered by Charlotte A. Physics tutor

2284 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A sequence is defined by the recurrence relation u(n+1) = 1/3 u(n) + 10 with u(3) = 6 . Find the value of u(4) and the limit of the sequence.


What is an (electrostatically) induced charge?


What is terminal velocity?


What is the difference between a transverse and a longitudinal wave?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning