A 1000 cm3 container of ammonia (NH3) has a mass of 20.7g, it is stored at room temperature (298 K). When empty the container has a mass of 20.0 g, calculate the pressure inside the container in kPa to an appropriate number of significant figures.

  1. Using PV = nRT, make a note of the information you have, what you can calculate and what you need to find. P <-- need to find thisV = 1000 cm3n <-- can be calculated from mass = mr X mol since we know massR = 8.314 J K-1 mol-1 (from data book)T = 298 K2) convert 1000 cm3 to m3 (SI units)1000/ (100)3 divide by 100 for cm --> m conversionneed to do this 3x since volume has 3 dimensions1000/ (100)3 = 10-3 m3
    3) n (number of moles) = mass/ mr = (20.7g-20.0g)/14 g mol-1 = 0.05 mol4) now we have everything we need in SI unitsP <-- need to find thisV = 10-3 m3n = 0.05 molR = 8.314 J K-1 mol-1 (from data book)T = 298K
    5) P = nRT/V (rearrange equation to make P the subject)P = (0.05 mol x 8.314 J K-1 mol-1 x 298 K)/ 10-3 m3P = 123,879 Pa or 124 kPa
NB
Answered by Natalie B. Chemistry tutor

2441 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

What is a formula of Potassium Sulfate?


How does the ionisation energy differ across period 2 from Li to Ne?


For the reaction 2H2 + O2 -- 2H2O, how do I give an equation for the equilibrium constant in terms of the concentrations of products and reactants involved?


Describe the structure of benzene with reference to delocalisation and an analysis of the Kekule structure.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning