A tennis ball is hit over a net with a speed of 45ms^-1 and has a mass of 30g. Calculate the kinetic energy of tennis ball.

K=0.5mv^2 K=0.50.03*(45^2) K=30.4J

LM
Answered by Liam M. Physics tutor

3674 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

What is the difference between Transverse and Longitudinal waves?


Using newtons laws explain how a falling object can reach terminal velocity (6)


What is the difference between speed and velocity?


Astronauts on the ISS orbit Earth 16 times a day at a height of 400km above the surface. Given that the radius of Earth is approximately 6400km, how fast are the astronauts travelling?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning