Top answers

All subjects
GCSE

A ball of mass 10kg is dropped from a height of 50m, if the work done against drag is 500J what is the speed of the ball immediately before impact with the floor? (g=10N/Kg)

To solve this problem we will use the principle of conservation of energy. The gravitational potential energy of the ball at the maximum height must be equal to the kinetics energy at the bottom plus the ...

AR
Answered by Ali Reza N. Maths tutor
4207 Views

How does heat transfer through convection work?

Convection is transfer of energy through movement of liquid particles. Let us take some steps back and revise a number of principles. First of all, you should remember the concept of density. If two parts...

AM
Answered by Alireza M. Physics tutor
2441 Views

Solve: 2x^2 + x = x^2 - 4(x+1)

First we need to start by multiplying the brackets on the right, which will give us:2x^2 + x = x^2 - 4x - 4Then we need to move everything that is on the right to left:2x^2 + x - x^2 + 4x + 4 = 0Here a co...

RG
Answered by Rumen G. Maths tutor
3092 Views

You are given a triangle ABC with sides length AB = 20cm, BC = 100cm and angle A = 70 degrees. Find the angle of C in degrees.

Always draw a diagram first to help with clarity.Correct use of Sine Rule:sin(A)/BC = sin(C)/ABTherefore sin(C) = ABsin(A)/BC sin(C) = 20sin(70)/100 sin(C) = 0.188 (rounded to 3 Significant Figures) C = a...

AP
Answered by Arron P. Maths tutor
3013 Views

Describe the conditions that lead to a tropical revolving storm

Tropical storms can only form between approximately 5° and 30° latitude, as the revolving aspect utilises the Earth's Coriolis effect in order to enable it to spin. Furthermore, the must form above bodies...

JM
Answered by James M. Geography tutor
7464 Views

We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning