Top answers

All subjects
GCSE

X Ltd is selling their only product at 12.50 per unit and they have managed to sell a total of 3000 units. They currently have total costs at £32000, £15000 of which are Fixed costs. How much is the total revenue and the total Variable costs?

Total revenue = Units sold x selling priceSo £12.50 x 3000 = £37,500Fized costs = £15000Vaeiable costs = £32,000 - £15,000 = 17,000

AT
2792 Views

What are the effects of pressure changes for a system in equilibrium.

An increase in pressure will cause the equilibrium to shift towards the side with the smaller number of molecules. A decrease in pressure causes the equilibrium to shift towards the side with larger numbe...

TD
1574 Views

Explain how electrons are arranged.

Electrons occupy energy levels/shells. Electrons occupy the lowest level (first one from the nucleus) first which can occupy a maximum of 2 electrons. After the first level, electrons fill up the other sh...

TD
1889 Views

Explain how the presence of starch can be detected in plants.

Plants store glucose produced by photosynthesis in the form of starch. To test the presence of starch in plants, first heat a leaf in boiling water for 30 seconds followed by boiling it in ethanol for a f...

TD
5607 Views

Describe how pregnancy tests sticks work.

Pregnant women produce a hormone called HCG, found in their urine. Monoclonal antibodies are found at the end of pregnancy test sticks. When a pregnant woman urinates on the stick, the monoclonal antibodi...

TD
3575 Views

We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences