Top answers

All subjects
GCSE

Paul buys 12 apples and 10 oranges. 12 apples cost £6. The ratio of the cost of one apple: one orange is 2:3. What is the total cost of the apples and oranges?

Using the ratio one apple: one orange is 2:3 it can be found that one orange = (3/2) * one apple. As 12 apples cost £6, one apple cost £6/12 = 50p. Therefore, one orange = (3/2) * 50p = 75p and 10 oranges...

JD
Answered by Jacques D. Maths tutor
3599 Views

A cone has radius 6cm and height 5cm. Work out its volume in terms of pi. (Formula for the volume of a cone is V=(1/3)pi(r)^2h)

r=6 h=5 Therefore, volume=(1/3)pi62*5=188.5cm

IH
Answered by Isabel H. Maths tutor
3494 Views

A is the point (4,1). B is the point (10,15). Find the perpendicular bisector or of AB.

First, find the gradient, m, of the line AB. Gradient is given by: change in y / change in xChange in y = 15-1 = 14Change in x = 10-4 = 6Gradient = 14/6 = 7/3The ...

OW
Answered by Ollie W. Maths tutor
7045 Views

When should i start revising for my exams?

Revision is vital for exams but everyone works differently and at a different pace. Some prefer to do hours of reading and some need small bursts of writing. I personally would recommend a system that slo...

JH
3539 Views

Explain ‘If God were loving, there would be no suffering in the world.’

Some christians would agree with this statement because the act of letting people suffer is cruel, and no humans who allow others to suffer let off for this. There is no exceptions given to anybody who le...

TW
52067 Views

We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences