Top answers

All subjects
All levels

Emily bought 3 books and 2 apples, and she spent £19, while her brother, John, spent £15 on 1 book and 5 apples. What is the cost of one book and one apple?

First we assign, for example, that x = cost of 1 book, and y = cost of 1 apple. Then we make these into simultaneous equations, such as: 3x+2y=19 (eqn. 1) and x+5y=15 (eqn. 2). Now multiply eqn. 2 to get ...

LU
Answered by Laura U. Maths tutor
3053 Views

What is the use of the subjunctive in French?

The subjunctive is a mood and not a tense unlike the perfect, imperfect, present and future. It is used to express doubt, desire, commands and fears. For example "il faut que" (command), j'ai pe...

GT
Answered by Gregor T. French tutor
1270 Views

'Ariel and Caliban are equally enslaved' Use your knowledge of the play as a whole, and show how far you agree with this view.

Ariel and Caliban are two characters liberated at the end of the play, and left behind on the island when Prospero, their master, leaves. It is made clear very early on that neither creature is at liberty...

AO
9482 Views

How should I plan an essay in an exam?

Taking 5 minutes to write a plan gives you the best possible chance of writing a good essay. It may seem tempting to go straight into writing given the time pressure but this does more harm than good, as ...

GH
Answered by Gemma H. English tutor
1847 Views

Idea and Development of ideas.

After you have done enough research on the main theme of your exam paper and generated some ideas, start doing some basic sketches. Think about the colour spectrum you might use to emphasize a certain ide...

PN
Answered by Polina N. Art tutor
1596 Views

We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2025 by IXL Learning