Top answers

All subjects
All levels

The cost of one original glazed doughnut is £1.45. a) Find the cost of twelve doughnuts. The doughnut seller is offering customers a special deal: “Twelve doughnuts for £9.45” b) How much will each customer save?

a) 1.45 x 12= £17.40

b) (answer from part a-£9.45) 17.40 - 9.45= £7.95

WA
Answered by Wonu A. Maths tutor
2296 Views

'Religious language is meaningless'. Evaluate and discuss this statement.

Answer should demonstrate a coherent structure. Student should evaluate claims that disagree with their standpoint. Can include 'Logical positivists', verfication/falsification principle, A.J. Ayer. Shoul...

WA
Answered by Wonu A. Philosophy tutor
6000 Views

How should i study for the exam?

Consindering this is an essay based subject, i would definitely suggest planning many, MANY essays! It may seem like a chore at first, but they will soon become your best friend when the exam date nears. ...

UE
2203 Views

“Defiantly comic.” Consider this view of Chaucer’s presentation of his Wife of Bath.

An empirical form of Chaucer’s Wife of Bath, even today, would function as the antithesis of a typical woman. Therefore, to consider the patriarchal context which Chaucer would have seen around him as he ...

AS
4292 Views

What is mitosis?

Mitosis is a process whereby the chromosomes (which carry the genetic information) of the cell that were duplicated during replication,to make two identical set of chromosomes, are separated into two nucl...

CM
Answered by Christina M. Biology tutor
2188 Views

We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences