Top answers

All subjects
All levels

(ii) In 90 days, the gas used by a family cost $198.16 . Calculate the number of units of gas used.

total in CENTS = (n days x p per day) + (n units x p per unit)19816 = (90 X 24.5) + (y x 5.5)y = 3202 units

Answered by Maths tutor
4211 Views

Electricity: 23.15 cents p/day plus 13.5 cents p/unit used Gas price: 24.5 cents p/day plus 5.5 cents p/unit used (a)(i) In 90 days, a family used 1885 units of electricity. Calculate the total cost, in dollars, of the electricity they used.

answer: $275.31(n of days x price p/day) + (n units used x price p/unit)(90 x 23.15) + (1885 x 13.5) = 27531 CENTS27531 CENTS = 275,31 DOLLARS

Answered by Maths tutor
2833 Views

integrate (4x^3 +3)(x^4 +3x +16)^2 dx

For this integration, we will use integration by substitution:First, we will let substitute u = X4 + 3X + 16 (this may be known as g(x) function and we will need to find the derivative of our u...

Answered by Maths tutor
3546 Views

How are monoclonal antibodies produced?

All antibodies are produced by (B) lymphocytes, which are the cells of the immune system. They are produced as a response to special proteins (antigens) on the surface of pathogen cells; they are made to ...

HE
Answered by Hamsini E. Biology tutor
4047 Views

Compare Anaerobic respiration in a yeast and muscle cell

Both are as a result of a lack of oxygen and produce small amounts of energy, however Yeast produces ethanol, where as a muscle cell will produce lactic acid. Yeast will furthermore produce CO2 while the ...

LD
Answered by Luna d. Biology tutor
13959 Views

We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences