A ladder 6.8m long is leaning against a wall. The foot of the ladder is 1.5m from the wall. Calculate the distance the ladder reaches up the wall.

For answering this question we need to understand Pythagoras theorem. It states that when a triangle has a right angle (90º) the square of the hypotenuse is equal to the sum of the squares of the two other sides. Knowing this, we will establish the 6.8m long side as the hypotenuse (we will call it "c"), the 1.5m long side as one of cathetus (we will cal it "a") and the other cathetus is the unknown (we will call it "b"). Substituting into the equation that the theorem gives us: c^2=b^2+a^2; we get that: b^2= 6.8^2-1.5^2; then b=6.6m.

CV
Answered by Clara V. Maths tutor

15526 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Factorise and solve x2 - 8x + 15 = 0.


How do I find the volume of a sphere?


ABC is an acute-angled triangle. BA=7cm and BC=8cm. The area of triangle ABC is 18 cm^2 . Work out the size of angle BAC. Give your answer correct to 3 significant figures. You must show all your working.


How should I present my working out?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning