Car 1 has a of mass 1000kg and is going at 20m/s. Car 2 has the same mass as Car 1 and is stationary. If they collide and travel together as one unit in the same direction as Car 1 was going, calculate the speed of the unit after the collision.

By Conservation of Momentum

Total Momentum Before= Total Momentum After

thus

m1v1+m2v2=(m1+m2)v3

Plugging in the numbers and re-arranging for v3 gives

100020+10000=2000*v3

v3=(1000*20)/2000=10m/s

AH
Answered by Aamir H. Physics tutor

15946 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

What is the difference between A.C. and D.C.?


pressure = 2.3 × 10^5 Pa temperature= 200K. At a constant volume, when the temperature increases to 300K what is the pressure in Pa?


A balloon's volume is 0.002m^3 at room temperature (20°C). What volume will the balloon occupy when it is cooled to -5°C? Give your answer to 3 significant figures.


What is the difference between a vector and a scalar quantity?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning