Claire drove from Manchester to London, it took her 4 hours at an average speed of 85 km/h. Matt drove from Manchester to London, it took him 5 hours. Assuming he took the same route as Claire and took no breaks, work out his average speed in km/h.

Distance = 4 x 85 = 340km

Average speed = 340 / 5 = 68 km/h

FH
Answered by Farhat H. Maths tutor

3458 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Differentiate dy/dx ((2x^3)+(x^2)-(4x)+7)


In trigonometry , how do you find the angles of a right angle triangle?


How do I think of coordinates of a point?


Solve x2 +2x – 4 = 0, leaving your answer in simplest surd form (4 marks, non calculator question)


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning