Ian's commute to work is 5km. He needs to be there by 9.00am. He travels at 10 km/h, what time does he need to leave home?

Answer is 8.30am Using the speed = distance/time reference the student would do distance/speed or 5/10 = 0.5 hours

IF
Answered by Isabelle F. Maths tutor

3363 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Expand 5(2x-6)


What is the equation of the tangent of the circle x^2+y^2=25 at the point (3,4)


A ball of mass m is thrown with velocity of (7i + 4j) m/s from a height of 1m. After some time it hits the ground. Find the: a) ball's maximum height b) speed it hits the ground c) distance travelled


2(y+3) = 10. What is y?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning