A circular table top has diameter 140 cm. The volume of the table top is 17,150π cmᶟ. Calculate the thickness of the table top

The table is a cylinder so we'll need to use the equation for this shape: A = πr2h

We're looking for the thickness of the table (which is the height) so let's rearrange this equation to make h the subject

Dividing by πr2 gives us h = A / πr2

Plugging in the information we know gives us: h = 17,150π / 702π

We could just put this into the calculator like this but notice the πs cancel giving us: h = 17,150 / 702

Therefore the height (or thickness) of the table  = 3.5cm

LM
Answered by Lewis M. Maths tutor

8888 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Differentiate y =cos^4(x)


√ 5(√ 8 + √ 2) Can be written as "a√ 10". What is the value of a?


work out 20% of 14000


Solve the simultaneous equation 6y+3x=24, 4y+5x=28


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning