A particle P moves with acceleration (-3i + 12j) m/s^2. Initially the velocity of P is 4i m/s. (a) Find the velocity of P at time t seconds. (b) Find the speed of P when t = 0.5

Solution:

  1. V = V(0) + a*t

  2. From the question: a = (-3i + 12j); V(0) = 4i

  3. V at time t seconds:

V = 4i + (-3i+12j)*t

  1. V = 4i + (-3ti + 12tj)

  2. V = 4i – 3ti + 12 tj m/s

*Bold letters are vectors

Answer: velocity of P at time t seconds is V = 4i – 3ti + 12 tj m/s

  1. t = 0.5

  2. from a) we know that at any given t velocity is V = 4i – 3ti + 12 tj

  3. V = 4i – 30.5i + 120.5j

4) V = 4i – 1.5*i + 6*j = 2.5i + 6j

  1. speed, S, is a scalar, then:

S = |V|= sqrt (2.5^2 + 6^2) = 6.5 m/s

Answer: 6.5 m/s

AR
Answered by Artur R. Maths tutor

6812 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

Find the normal to the curve y = x^2 at x = 5.


How do I add up the integers from 1 to 1000 without going insane?


Write 5cos(theta) – 2sin(theta) in the form Rcos(theta + alpha), where R and alpha are constants, R > 0 and 0 <=alpha < 2 π Give the exact value of R and give the value of alpha in radians to 3 decimal places.


Express 21/root7 in the form k root7.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning