White paint costs £2.80 per litre. Blue paint costs £3.50 per litre. White paint and blue paint are mixed in the ratio 3 : 2 Work out the cost of 18 litres of the mixture.

3:2 means there are 5 parts. So 18 litres can be divided by 5, and the price of each part worked out individuallly.

18 / 5 = 3.6

To work out how much the white paint costs: 3.6 x £2.80 = £10.08

£10.08 x 3 (as there are 3 white parts to 2 blue parts) = £30.24

To work out how much the blue paint costs: 3.6 x £3.50 = £12.60

£12.60 x 2 (as there are 2 blue parts to 3 white parts) = £25.20

Add these two amounts (£30.24 + £25.20) to get: £55.44

SH
Answered by Sophia H. Maths tutor

3158 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve for x: 2x^2 + 7x + 6 = 0


X^2+4x-21=0 Solve for x


320 people go on a coach trip. Each trip holds 53 people. Gary says 6 coaches are needed. Is Gary correct?


Prove that the square of an odd number is always 1 more than a multiple of 4


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning