One of the teachers at a school is chosen at random. The probability that this teacher is female is 3/5 There are 36 male teachers at the school. Work out the total number of teachers at the school.

We are told that the probability that a randomly chosen teacher is female is 3/5, or 60%.

This means that the overall proportion of female teachers at this school is also 3/5, or 60%.

In turn, this means that the overall proportion of male teachers at this school is 1 - 3/5 = 2/5.

Knowing that the total number of male teachers at the school is 36, and that their overall proportion is 2/5, we can easily solve for the total number of teachers at the school.

Let x denote the total number of teachers at the school.

3/5 * x = 36

x = 36 * 5/3

x = 60.

AG
Answered by Aleksandar G. Maths tutor

3880 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve for x : 2x-15=-2x-7


How to differentiate 9x^2+ 4x-7=0


Solve algebraically the simultaneous equations y-3x=13 and x^2+y^2=25


Solve 4x^2 - 3x - 4 = 0


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning