There are 20 sweets in a bag, 5 are white and 15 are black. What is the probability that a sweet chosen at random will be white?

5 out of the 20 sweets in the bag are white. This could be written as 5/20. This is the probability. However, this can be simplified to 1/4 'one quarter' or 0.25.

TD
Answered by Toby D. Maths tutor

4466 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

A rectangle has sides of length 4x cm and (x+3)cm and has an area less than 112 cm^2, find the set of values x can take


If 3x+6x+3=21, find the value of x


Solve the simultaneous equations: 5x + y = 21, x - 3y = 9


If a line is in the form y=mx+c why does m give you the gradient of the line


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning