A ladder 6·8m long is leaning against a wall, as shown in the diagram. The foot of the ladder is 1·5m from the wall. Calculate the distance the ladder reaches up the wall. Give your answer to a sensible degree of accuracy.

There's a lot of information here so we should start out by drawing up a diagram. From this we can see that we have a right-angled triangle, and we know two of the angles and want to work out a third. Therefore we must use Pythagoras' theorem (this would be described in full on a whiteboard): a^2 + b^2 = c^2. We have c (6.8m) and we have b (1.5). Putting these into the question we have a^2 + 1.5^2 = 6.8^2. To answer the question we must work out a. We do this by rearranging the equation we have. a^2 = 6.8^2 - 1.5^2. Therefore to get a we must square root the equation. Root(6.8^2 - 1.5^2) =6.63249575952. Since all other values in the question are given to one decimal place, we should also give our answer to one decimal place. Therefore: a = 6.6m

RS
Answered by Rohan S. Maths tutor

4629 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Matt had 3 piles of coins, A, B and C. Altogether there was 72p. Pile B had twice as much as pile A. Pile C had three times as much as pile B.


Solve this question


If x:y = 7:4 and x+y = 88 , work out the value of x–y.


Insert a pair of brackets into this question to make it correct 2 + 5 x -6 = -42


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning