Heather invests £900 for 3 years at 2% per annum compound interest. Calculate the value of her investment at the end of the 3 years.

At 2% interest rate, we can multiply the amount by 102% for each year (100% + 2%). Each of the 3 years have to be calculated individually as follows: Year 1: 900 x 102% = 918 Year 2: 918 x 102% = 936.36 Year 3: 936.36 x 102% = 955.09  Therefore, final value after 3 years = £955.09.

ZH
Answered by Zoe H. Maths tutor

4338 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Write the number 0.0534 in standard form (1 mark)


In an office there are twice as many females as males. 1/4 of the females wear glasses. 3/8 of the males wear glasses. 84 people in the office wear glasses. Work out the number of people in the office.


How can you solve an equation with unknowns in the denominators?


How do i solve a system of 2 equations?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning