All tickets for a concert are at the same price. Amy and Dan pay £63 altogether for some tickets. Amy pays £24.50 for 7 tickets. How many tickets does Dan buy?

Firstly, we translate the information give into Maths equation. Therefore, A+D=£63 (the amount of many the spend on the tickets). Given the amount spent by Amy, we can find the total amount Dan spends: D=£63 - A= £63 -£24.50=£38.50. This amount represents: the number of tickets * the price per ticket. Hence, the number of tickets bought by Dan will be equal to: 38.50 / the price per ticket.To find the price per ticket we use the information given about Amy: 7 * the price per ticket = £24.50. Hence, the price per ticket = £24.50 / 7 = £ 3.5. Substituting this value, in the formula above we get that the number of tickets bought by Dan = £38.50 / £3.5 = 11. We can verify the answer by substituting in the first equation 7 * £3.5 + 11 * £3.5 = (7 + 11) * £3.5 = 18 * £3.5 = £63

RL
Answered by Raluca L. Maths tutor

3381 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

How do I work out probability when a random choice is repeated?


The equation of the line L1 is y=3x–2. The equation of the line L2 is 3y–9x+5=0. Show that these two lines are parallel.


John wants to invest £100 into a savings account for 15 years. If he invests in saving account A he will receive 3.5% simple interest and if he invests in savings account B he will receive 3% compound interest. Which account should he choose and why?


Write 16 × 8^(2x) as a power of 2 in terms of x


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning