These are the selling prices of 5 houses in 2007: £145 000, £170 000, £215 000, £90 000, £180 000. Work out the mean selling price.

There are different types of averages: the MEAN, the MEDIAN and the MODE. The mean average is where we add all the numbers up together and divide by the amount of numbers provided. So for this case, we would add all 5 numbers together to equal 800,000 and then divide by 5 which would equal 160,000.

KH
Answered by Kate H. Maths tutor

4784 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

In triangle ABC, right angled at B, AB = 3 cm and AC = 6 cm. Determine angle BAC and angle ACB.


If Q = P / (R (4 – t)), calculate the value of Q when P = 36, R = 3 and t = –2


How do you solve the equation 3(6x + 2) = 10 + 4x?


How do you solve a quadratic equation?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning