Joe buy a pack of 7 chocolate bars. The pack costs £5.97, Joe sells all 7 chocolate bars for 87p each. Work out Joes percentage profit to 2 decimal places.

7 x £0.87 = £6.09(6.09/5.97) x 100 = 102.01%so percentage profit is 2.01% to 2 d.p.

JL
Answered by Joel L. Maths tutor

2973 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve the simultaneous equations 4x + 2y =20 and 8x + 6y =45


Expand and Simplify: 6(2x+3) -x(3+(1/x))


With a bag of 5 blue marbles, 7 green marbles, and 3 red marbles. What is the probability of picking out two blue marbles? Pick them one at a time and do not replace them.


x^2 - 10x + 21 = 0


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning