a)Work out the total surface area of this cuboid (3cm x 4cm x 2cm). b) The cuboid has density 7g/cm^3, what is the mass of the cuboid?

a) The surface area of a 3 dimensional shape is the sum total of the area of each side of the shape. This cuboid is 3x4x2, and so it has 2 sides with area 3x4 = 12, 2 sides with area 4x2 = 8, and 2 sides with area 2x3 = 6.Adding these 6 areas *corresponding to the 6 sides of the cuboid) together, we get (2x12)+(2x8)+(2x6)= 24+16+12= 52So the cuboid has surface area 52cm^2.b)The mass of a 3 dimensional shape is its volume multiplied by its density. So the mass of this cuboid is its volume multiplied by 7 (the given density).The volume of the cuboid is simply 3x4x2=24cm^3 (this is by the definition of volume).And so the mass of the cuboid is 24x7 = 168g

LJ
Answered by Luke J. Maths tutor

7799 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

How to factorise x^2 + 6x +5


how do you factorise a quadratic where there is a number in front of the x squared?


Solve the simultaneous equations “x^2+y^2=4” and “x=2-y”. What does this tell us about the circle centred on the origin, with radius 2, and the straight line with y-intercept 2 and gradient -1?


What is the significance of the number e (Euler's number)?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning