There are 11 counters in a bag. 8 of them red, 3 of them green. Neville takes 2 counters from the bag. Work out the probability that Neville takes one counter of each colour.

8/113/10=24/110=12/553/118/10=24/110=12/55
Probability = 24/55

KH
Answered by Kieran H. Maths tutor

13433 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

How do I work out the nth term?


Express 12.5% as a fraction.


Solve x^2-x-12=0


What are surds and how does multiplying them work?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning