Part 1 of a test has 60 marks, Part 2 has 100 marks. James scores 75% on part 1 and 48% on part 2. To pass the full test, he needs 60% of the total marks, does he pass?

75% of 60: 0.7560 = 45 , 48% of 100: 0.488100 = 48 , His total marks: 45+48 = 93 , Total marks available: 100+60 = 160 , His final percentage: 93/160 = 0.58125 0.58125*100 = 58% , Therefore, he does not pass because 58% is less than 60% pass mark.

JV
Answered by Jake V. Maths tutor

3914 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

how do you work out the gradient and point of interception of a linear graph given some coordinates


What is 3!/5! written in standard form?


A straight line runs through these two coordinates (1,5) and (4,7), find the equation of the line.


2476 people are at a football match. The ratio of men to women is 3 : 1. How many more men than women are at the match?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning