30% of a population lacks the ability to taste the chemical PTC. Non-tasters are homozygouse recessive for this tasting gene. What percentage of the population are tasters and what percentage of the population are NOT heterozygous for this trait?

This question requires the knowledge of two equations from the Hardy-Weinberg Principle. p + q = 1 and p2 + 2pq + q2 = 1 where p = dominant allele, and q = recessive allele. Firstly we know from the question that 30% are non-tasters and so using equation 1, which means all remaining in the population are tasters. So 1 - 0.3 = 0.7 Which means that 70% of the popultation are tasters. Understanding of the equations is required to know that 2pq = the proportion of heterozygous Therefore next, we input values we know into this. 2 x (0.3) x (0.7) = 0.42 This tells us 42% of the population are heterozygous and so 100 - 42 = 58. So 58% of the population are not heterozygous.

FH
Answered by Fergal H. Biology tutor

5577 Views

See similar Biology A Level tutors

Related Biology A Level answers

All answers ▸

Why do enzymes only catalyse specific reactions?


Diabetes can damage the nervous system. Explain how this may alter the response of heart rate to changes in blood pressure.


outline the steps of DNA transcription


Describe three roles of membranes within cells.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning