Imagine a ball rolls off a set of stairs with horizontal velocity, u; the stairs have a height, h and length of l. Find a formula for which step the ball will hit, n.

We set up equations in horizontal and vertical directions assuming constant acceleration due to gravity, g. It is always useful to draw a diagram to see what's going on. Using the SUVAT formula of s = ut + 1/2at^2 in both directions, we obtain equations of; vertical: s_y = nh = 1/2gt^2, horizontal: s_x = nl = u_0*t. We now eliminate t from these equations (by substitution) and make n the subject of the formula. Solving gives: n = (2hu^2)/(gl^2).
I wanted to go through some examples using this which involves some physics thinking of the problem, i.e. what happens in cases of u = 1.5 m/s with h = l = 0.2 m, and the case of u = 3 m/s with h = l = 0.2 m.

JB
Answered by Joshua B. Physics tutor

2117 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A passenger is standing in a train. The train accelerates and the passenger falls backwards. Use Newton's first law of motion to explain why he fell backwards.


How does the angle of an inclined plane relate to its efficiency, given the coefficient of friction between a body and the plane?


State what is meant by isotopes?


The speed of water moving through a turbine is 2.5 m/s. Show that the mass of water passing through an area of 500 metres squared in one second is about 1 x 10^6 kg (density of sea water = 1030 kg/m^3)


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning