The value of a car depreciates by 35% each year. At the end of 2007 it was £5460. Work out the value of the car at the end of 2006.

-This question wants us to work backwards.Let N be the value of the car in the year 2006. Find the multiplier . 1-0.35 = 0.65. Hence N * (0.65) = £5460. Rearrange for N. N = £8400

RG
Answered by Rithvik G. Maths tutor

10864 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve x2 +2x – 4 = 0, leaving your answer in simplest surd form (4 marks, non calculator question)


3x+5y=7 and 9x+11y=13. Solve to find the values of x and y that satisfy both equations.


White paint costs £2.80 per litre. Blue Paint costs £3.50 per litre. White paint and blue paint are mixed in the ratio 3:2 Work out the cost of 18 litres of the mixture.


How to solve a quadratic equation?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning