A bag with 750 balls is comprised of 300 red, 200 blue and 250 green. What is the probability of three green balls being in succession, providing the ball is put back between each turn.

1/27 (1/3 x 1/3 x 1/3)

JS
Answered by Jack S. Maths tutor

2961 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve the equation 3x^2 +17x -6 = 0 without using a calculator


If x^2-5x+6=0, solve for x.


Write √ 45 in the form a √ 5, where a is an integer.


Work out the value of 2a^2 + b^3 when a = 5 and b = –3


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning