A plane travels at 213 miles per hour. Work out an estimate for how long, in seconds, the plane takes to travel one mile.

213 miles/hour speed = distance/time
round 213 to 200 as only an estimate;
s=200/1 hour = 200/3600 seconds (then divide by 200 to get time for 1 mile)s = 1/18
at this speed, the plane travels 1 mile per 18 seconds.

OW
Answered by Owen W. Maths tutor

14227 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve the curve xy=2 and x+y=3


Simplify: y+y-x×x


If a rectangle has length (x-4), width (x-5) and area 12 then what is the value of x?


Solve the simultaneous equations: (3x+2y=3), (x-y=-4)


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning