Given a material with dimensions 1.5 x 1.1 x 1.6 mm ^3 and a mass of 0.5kg. What is the density of this material? Give your answer in kg/m^3

First it’s important to check units, we notice that the dimensions are given in mm. Therefore in order to convert this to m^3 we need to multiply the volume in mm by (10^-3)^3 which gives us 2.64 x 10^-9.Next density is given by d=M/V. Therefore the answer is 0.5/2.65 x 10^-9 = 1.89 x 10^8

DV
Answered by Davina V. Maths tutor

2567 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve the simultaneous equations: 2x - y = 4 and x + 2y = 7


A football pitch has a length of the xm. Its width is 25m shorter than the length. The area of the pitch is 2200m2. Show that x2 - 25x - 2200 =0 and work out the length of the football pitch.


Solve: sin(x) = 0.5, in the interval of 0 < x < 360 degree.


White paint costs £2.80 per litre. Blue paint costs £3.50 per litre. White paint and blue paint are mixed in the ratio 3 : 2 Work out the cost of 18 litres of the mixture.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning