Loading

Three different brands of rice are on sale, which brand provides the best value for money? Their prices are: Brand A) 250g for £3.21, Brand B) 400g for £5.30, Brand C) 750g for £8.80

In order to compare the prices of each of these brands of rice, we will work out how much it costs to buy 100g of each brand - by using a consistent weight we can measure the prices against each other. The smallest value will tell us what the best value for money.Brand A)(250g/100g) = 2.5£3.21 / 2.5 = £1.28Brand B) (400g/100g) = 4£5.30 / 4 = £1.33Brand C)(750g/100g) = 7.5£8.80 / 7.5 = £1.17When we compare the 100g values we can see that the cheapest price is Brand C. Therefore, brand C offers the best value for money. 

Answered by Gregory C. Maths tutor

119 Views

See similar Maths GCSE tutors
Answered by Gregory C.
Maths tutor

119 Views

See similar Maths GCSE tutors