A child of m1=48 kg, is initially standing at rest on a skateboard. The child jumps off the skateboard moving horizontally with a speed v1=1.2 ms^-1. The skateboard moves with a speed v2=16 ms^-1 in the opposite direction. Find the mass of the skateboard.

We approach this problem using the conservation of linear momentum, which tells us that m1 x v1 = m2 x v2. We substitute the values of m1, v1 and v2, and solve for m2: 48x1.2=m2x16; m2=57.6/16=3.6 kg.

AP
Answered by Alberto P. Maths tutor

3930 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

How to get A and A* in Maths?


How do I integrate ∫ xcos^2(x) dx ?


Solve the inequality x^2 – 5x – 14 > 0.


A particle is placed on a rough plane which is inclined to the horizontal at an angle θ, where tanθ =4/3, and released from rest. The coefficient of friction between the particle and the plane is 1/3. Find the particle's acceleration.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning