Top answers

Maths
All levels

3 eggs cost £4.80 and 4 slices of bread cost £3.00. What is the cost of 1 egg and 1 slice of bread?

3 eggs = £4.80£4.80/3 = £1.601 egg = £1.604 slices of bread = £3.00£3.00/4 = £0.751 slice of bread = £0.751 egg and 1 slice of bread = £1.60 + £0.75 = £2.35

OA
Answered by Oluwatobi A. Maths tutor
2894 Views

Factorise Completely 8x^2 + 4xy

The answer is 4x(2x+y).The point of factorising is to find the common factor of the two variables in the original equation. Once we've found the common factor (4x in this instance), we bring it to the out...

YH
Answered by Yusef H. Maths tutor
13744 Views

A circle has equation: (x - 2)^2 + (y - 2)^2 = 16. It intersects the y-axis (y > 0) at point P and the x-axis (x < 0) at point Q. Find the equation of the line connecting P and Q and of the line perpendicular to PQ passing through the circle's centre.

(x - 2)2 + (y - 2)2 = 16 x = 0 --> 4 + (y - 2)2 = 16 --> y - 2 = ±2sqrt{2} --> y = 2 ± 2sqrt{2} --> P(0,2 + 2sqrt{2})y = 0 --> (x - 2)2 + 4 = 16 ...

Answered by Maths tutor
2901 Views

Show that (x + 1)(x + 2)(x + 3) can be written in the form ax3 + bx2 + cx + d where a, b, c and d are positive integers.

(x + 1)(x + 2) = x^2 + 2x + x + 2 = x^2 + 3x+2therefore(x + 1)(x + 2)(x+3)= (x^2+3x+2)(x+3) = x^3 + 3x^2 + 2x + 3x^2 + 9x + 6 = x^3 + 6x^2+ 11x + 6where a=1 b=6 c=11 and d=9expansion of brackets can be do...

JT
Answered by Jeremy T. Maths tutor
2855 Views

Using the factor theorem, factorise x^4 - 3x^3 - 3x^2 + 11x - 6

Well the question states that it wants you to use the factor theorem so it would be a good idea to write down the factor theorem to remind ourselves."A polynomial f(x) has a factor (x - a) if and onl...

KG
Answered by Kester G. Maths tutor
3873 Views

We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences