Top answers

All subjects
All levels

A 4kg bag of rice costs £3.20 and a 6kg bag of rice costs £5.80. Which bag of rice is the best value for money? Show all your working.

To work out which bag is best value for money you have to work out the price of each bag per kg. To do this you must divide the price of the bag by the number of kg's it weighs. I.e. 3.20/4 = 80p per kg, ...

YN
Answered by Yasha N. Maths tutor
3598 Views

How do I factorise a quadratic equation?

To factorise an equation is to put it into (usually two) brackets in the form (x+a)(x+b), where a and b are integers, which multiply out to make the original equation. So whenever you see the word factori...

JH
Answered by Juliette H. Maths tutor
2938 Views

How should I explain the effects that a passage has on its reader?

It's often much easier to work out what a passage makes you feel than how it has that effect on you, it's reader. An easy structure to remember to help you with this is P-E-E (Point-Example-Explain). 

MM
Answered by Moorea M. English tutor
16772 Views

What is the domain and what is the range

The domain is a set of all possible values for variables that are input in to a function.

The range of a funciton is a set of values that may be the output of a funciton. 

For one to one fun...

TH
Answered by Tom H. Maths tutor
11446 Views

What is a limit

a limit is concerned with how a funciton behaves very close to a certain point.

it is written simply as limf(x) = A, x>a

this means as x approaches a, f(x) equals A

TH
Answered by Tom H. Maths tutor
3167 Views

We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences